Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 1 - 7 Nisan Kanserle Savaş Haftası

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Günümüzde kanser, erken teşhis sayesinde tedavi edilebilmektedir. Kanser belirtileri hakkında bilinçlenerek ve vücutta meydana gelen küçük değişiklikleri önemseyerek kanserden korunmak mümkün.  Uzmanlar, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası’nda kanserden korunma ve erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

Memede değişiklik ve kitle

Sadece kadınlar için değil, nadir olarak görülse de memedeki değişiklikler erkekler açısından da önem taşımaktadır. Meme derisinde renk değişikliği, kızarıklık, memede şekil değişikliği, meme başının içe çekilmesi, koltuk altı ve memede kitle, meme başı akıntısı meme kanseri açısından anlam taşımaktadır.

Açıklanamayan kilo kaybı

Beslenme ve iştah sorunu olmamasına rağmen, açıklanamayan kilo kaybı yaşanması durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu durum akciğer, böbrek, pankreas ve mide kanserlerinin habercisi olabilir.

Tuvalet alışkanlığında değişim

Dışkılama alışkanlığında birkaç günden uzun süren değişiklikler, uzun süreli ishal, kabızlık, dışkılamadan sonra rahatlayamama gibi belirtiler kalın bağırsak kanserinin ilk belirtisi olabilir. İdrar yaparken sancı yaşanması, idrarda kan görülmesi, sık sık idrara çıkma isteğine rağmen idrar yapamama, idrar yapma sıklığının değişmesi gibi belirtiler de prostat veya idrar torbası (mesane) kanserine işaret edebilir.

Ciltteki değişiklikler ve oluşumlar

Ciltte uzun zamandır var olan ben ya da siğilde renk, şekil veya boyut değişiklikleri ile yeni ortaya çıkan bir oluşum da deri kanserinin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

İnatçı öksürük ve ses kısıklığına dikkat

İnatçı öksürük, ses kısıklığı, öksürükle birlikte kanlı balgam şikayetleri akciğer ve gırtlak kanserine işaret ediyor olabilir.

Uzun süreli ağrıları önemseyin

Sebebi bilinmeyen ve uzun süreli ağrılar, daha çok kemik veya testis  tümörlerinde ilk belirti olarak ortaya çıkar. Ağrı, ileri evre kanserlerin de bir belirtisidir.

Kadınlarda olağandışı kanamalar

Adet dönemlerinin dışında ara dönemde, cinsel ilişki sırasında ya da menopoz döneminde meydana gelen olağandışı kanamalar rahim veya rahim ağzı kanserine işaret edebilir.

Sebepsiz ve uzun süreli yorgunluk hali

Halsizlik ve yorgunluk kansızlık, uyku düzensizliği, kalp problemleri gibi birçok hastalığın da habercisi olduğu gibi kanserin de en yaygın belirtileri arasında bulunmaktadır. İstirahata rağmen geçmeyen, sebepsiz, uzun süreli yorgunluk hissediyorsanız bir uzmana başvurmalısınız. 

Lenf bezinde şişlik varsa

Koltuk altları, kasıklar ve boyunda ele gelen kitleler lenfomayı düşündürebilir.

Yutmada zorluk yaşıyorsanız

Katı gıdaları yutmada zorluk yaşanması yemek borusu ve boğaz kanserinin habercisi olabilir.

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz