Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Tarihçe

11 Haziran 1868 yılında “Mecruhin ve Mardayı Askeriyeye İmdat ve Muavenet Cemiyeti” (Osmanlı Hasta ve Yaralı Askerlere İmdat ve Yardım Cemiyeti) adı altında kurulan bugünkü Türk Kızılayı; kuruluşundan bu yana savaşta cephe gerisinde yaralı askerlere sahra hastaneleri ile gerekli olan diğer sağlık hizmetlerini sunmuş, ayrıca yurt içi ve yurt dışında olan afetlerde sağlık hizmeti faaliyetlerini yürütmüştür.

 

1950’li yıllarda Şube ağı sayesinde birçok yere ulaşabilen yapısı nedeni ile Kızılay tarafından sağlık dispanserleri kurulmuş ve bu merkezler ile Sağlık sektöründe tamamlayıcı bir rol oynamıştır. Türkiye’de bu süreçte gelişen sağlık sektöründe açılan birçok özel sağlık kurumu içinde Kızılay referans ve ücret açısından dengeleyici bir Kurum olmuştur.

 

Türk Kızılayı Tüzüğünde yer alan olağan ve olağanüstü durumlarda verilecek sağlık hizmetleri tanımlamalarından dolayı 1950 Yılında hizmete başlayan İstiklal Dispanseriyle afet dışında da sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.

 

Tıp Merkezi/Hastanelerin faaliyetlerine yönelik tüm işlemleri Genel Müdürlük bünyesinde Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Faaliyet Alanı Koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir.

 

2010 Yılında oluşturulan Türk Kızılayı Stratejik Planında Koordinatörlüğümüzün Stratejik Hedefi “Hastane ve Tıp Merkezlerinin hizmet kalitelerinin arttırılması ve sürekli gelişimlerinin sağlanması” olarak belirlenmiş olup, merkezlerimizin etkin hizmet vermesini sağlamak için Sağlık Grubu yapısının oluşturulması amacı ile merkezi lojistik, merkezi yazılım, kalite gibi projelerle hedefe ulaşılmaya çalışılmaktadır.

 

Günümüzde; Sağlık Grubu olarak bağlı bulunduğumuz Türk Kızılayı'ndan almış olduğumuz güç ve sahip olduğumuz deneyim ile Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 Tıp Merkezi ile modern sağlık hizmetleri verilmektedir. Merkezlerde; 149 hekim, 308 yardımcı sağlık personeli, 149’u hizmet alımı olmak üzere 372 idari personel ile birlikte toplam 829 personel görev yapmaktadır.

 

Kızılay’ın olağan durumlarda topluma sunduğu sağlık hizmetinin etkin bir şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesi vizyonu ile çıktığımız yolda; Genel Merkeze ve Şube Başkanlıklarımıza bağlı Tıp Merkezleri ve Hastanelerde sağlık hizmeti verilmesinde toplumun tüm kesimlerine ulaşmak ve toplumdan gelen taleplere cevap verebilecek yapıyı sağlamak, sağlıktaki gelişmeleri yakından takip etmek ve uygulamak amacıyla emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Kullandığı tıbbi donanım ve eğitimli personel ile hastalarımızın kendini güvende hissedebileceği, hasta haklarına saygılı bir ortamda, bilgili, güler yüzlü, özveri ile çalışan kadromuzla; kaliteden ödün vermeden, modern teşhis ve tedavi yöntemlerini kullanarak, hasta-çalışan memnuniyetini ön planda tutarak, yasal mevzuatlar çerçevesinde sürekli iyileşen ve gelişen bir sağlık hizmeti sunmak hedefiyle çalışıyoruz.

 

Özel Hastane Hizmetlerini Toplumun ulaşabileceği fiyatlarla vererek, vatandaşımızın yüksek standartta hizmeti uygun fiyata almasını sağlamaktayız. Aynı zamanda kendi muayene, tedavilerinden elde edilen gelir fazlaları Türk Kızılayı’nın faaliyetlerinde kullanılarak başkalarına da yarar sağlamaktadır. Ayrıca güvenilir bir hizmet anlayışımız olduğundan özellikle uygulanacak tedavilerde referans hastane olarak kabul edilmekteyiz. Vatandaşlarımız Kızılay hastanelerinde tedavi olduklarında verdiği ücretler ile Kızılay’ın sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamış olmaktadırlar.

 

İnsan ızdırabını dindirmeyi düstur edinmiş bir Kurumun insani ihtiyaçlarının başında gelen sağlık konusunda olağan durumlarda çalışmaya devam etmesi sağlık alanındaki yenilik ve teknolojik değişiklikleri takip edebilmesi, sağlık alanında planlama ve müdahale gücünü arttırmakta ve olağanüstü durumlarda gerek Ulusal gerekse Uluslararası müdahaleye imkan sağlamakta olup, bugün gelinen noktada, 1000’e yakın deneyimli personelimiz ile yıllık ortalama 1.000.000 vatandaşımıza sunduğumuz sağlık hizmeti ve gerçekleştirdiğimiz yıllık yaklaşık 22.000 cerrahi müdahale ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sonuç olarak, yılda yaklaşık 1.000.000 hastanın geldiği Sağlık merkezlerimizin yılda en az 4.000.000 kişiye ulaşılabildiği düşünüldüğünde Kızılay’ın varlığının insanların sürekli hissetmesini ve verilen hizmetin kalitesinden dolayı Kızılay’a diğer alanlarda da destek vermelerini sağlamaktadır.

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz